Hogyan tudod beállítani a szűrőt?
Keresőszó beírását követően Képek feliratra / ikonra kell kattintani, megjelennek a találatok.
Ezt követően: Eszközök / Felhasználási jogok, majd a számunkra kedvező beállítás kiválasztása.
Lehetőségek (szó szerinti másolás, a helyesírás bennünket is zavar):
- Nincs licence szerinti szűrés – mindent megmutat a kereső, a szerzői jogi oltalom alatt álló képeket is.
- Módosításokkal újrafelhasználható
- Újrahasználható
- Nem kereskedelmi célra módosítással újrahasználható
- Nem kereskedelmi célra újrahasználható
Figyelem! A Google egy keresőoldal, semmilyen garanciát nem vállal arra, hogy a találati listában szereplő képek valóban jogtiszták.
Alapvetően képgyűjtő oldalak képeit jeleníti meg a találati lista, de kerül közéjük Wikipédiáról származó kép is. Aki járt már a Wikipédia oldalán, pontosan tudja, hogy az oda feltöltött egyes képek (nem mindegyik!) Creative Commons 3.0. licence alá tartoznak, pontosabban: CC-BY-SA-3.0.[1] a megjelölésük. A további felhasználás feltétele a licenc alá tartozó képeknél, hogy megnevezzük a szerzőt, jelezzük a képen végzett módosításokat és ugyanazon licencfeltételek szerint adhatjuk tovább a képet.
Mi következik ebből?
Hiába adja ki a Google találati listája „újrahasználható” képként a képet, nem lehetünk benne teljesen biztosak, hogy azt valóban további lépések nélkül automatikusan és szabadon felhasználhatjuk. Alaposan át kell nézni az oldal felhasználási feltételeit, amelyre a találati lista elvezet bennünket.
Erre a Google maga is felhívja a figyelmünket: „Mielőtt felhasználná a tartalmat, ellenőrizze, hogy a feltüntetett licenc jogszerű-e, és ellenőrizze a licencben található pontos újrafelhasználási feltételeket. A licenc kötelezővé teheti például a kép készítőjének feltüntetését a kép felhasználásakor. A Google nem tudja megállapítani, hogy a licencet jogosan használják-e, így nem tudjuk, hogy a licenc használata jogos-e.”[2]